מתוך הבלוג

למה עישון מזיק לך? השפעות העישון

למה עישון מזיק לך? השפעות העישון

עשן הטבק מכיל למעלה מ-5,000 כימיקלים, כולל ניקוטין. אנשים מעשנים מכורים לניקוטין, אך נפגעים מהזפת וכימיקלים אחרים בטבק.

רבים מהכימיקלים עלולים לגרום לסרטן. אחרים רעילים. כאשר אתה מעשן, כימיקלים אלה פוגעים בריאות ויכולים לעבור לדם ולהתפשט בגופך. עישון יכול להשפיע על כל חלק בגוף, מהעור ועד למוח.

עישון סיגריות יכול להביא למצב של קריסת ריאות ובך להציב את האדם המעשן במצב מסכן חיים, לכן חשוב מאוד שכל אדם יעבור קורס עזרה ראשונה על מנת לתת מענה ראשוני לאדם אחר במצוקה, חושבים שזה יכול להתאים לכם?, סמוקיו בשיתוף פעולה עם חברת ניתאי מציעה לכם מגוון קורסי עזרה ראשונה בפריסה ארצית.

למה לי להפסיק לעשן?

הפסקת עישון היא אחד הדברים הטובים ביותר שאתה יכול לעשות לבריאות שלך. אם אתה מעשן ויש לך מצב ריאות, אחד הטיפולים הטובים ביותר לריאות שלך הוא להפסיק לעשן. אתה תרגיש פחות קוצר נשימה ותשתעל פחות.

אם תפסיק לעשן, סביר להניח שתחיה יותר זמן, תרגיש טוב יותר ותהיה לך יותר כסף. אתה גם תגן על אנשים סביבך מפני הצורך לנשום את העשן שלך. עישון פסיבי מזיק, במיוחד לילדים ולצעירים. סיבות נוספות להפסיק לעשן:

 • אם יש לך אסתמה ועשן, תזדקק למינונים גבוהים יותר של תרופה למניעת סטרואידים כדי לטפל בדלקת בדרכי הנשימה שלך.
 • אם כבר יש לך מחלת ריאות, הפסקת עישון היא הצעד הטוב ביותר שאתה יכול לעשות לבריאות ולאיכות החיים שלך. זה יעזור לך להתמודד עם הסימפטומים שלך ולעצור את מצבך להחמיר.
 • החברים והמשפחה שלך יהיו בריאים יותר. אנשים הנושמים עישון פסיבי נמצאים בסיכון למחלות כמו מעשנים. עישון פסיבי מסוכן במיוחד לתינוקות וילדים שכן הריאות שלהם עדיין מתפתחות.
 • עישון מעמיד את הריאות שלך בסיכון – למעשנים יש סיכוי גבוה פי חמישה לחלות בשפעת וסיכוי כפול לחלות בדלקת ריאות.
 • אף פעם לא מאוחר מדי להפסיק, לא משנה כמה זמן עישנת. הריאות שלך יעבדו טוב יותר, גם אם תפסיק כשאתה מעל גיל 60. אם תפסיק לעשן כשאתה בן 30, סביר להניח שתחיה 10 שנים יותר.
 • עצירה תגן על בריאות ילדיכם בטווח הארוך. ילדים נוטים יותר לעשן אם הוריהם מעשנים.
 • תחסוך כסף – השאלון המקוון שלנו אומר לך בערך כמה כסף תחסוך בכל שנה אם תפסיק לעשן.
 • מעבר להיותו רע לבריאות, עישון מזיק גם לסביבה. עישון ותעשיית הטבק קשורים לכריתת יערות, שחיתות, עבודת ילדים והפרות אחרות של זכויות אדם.

מה העישון עושה לריאות שלך?

עישון ונשימה בעישון פסיבי (עישון פסיבי) גורמים למחלות ריאות רבות, כולל:

 1. מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD)
 2. דום נשימה חסימתי בשינה (OSA)
 3. דלקת ריאות
 4. סרטן ריאות.

ה-NHS אומר ש-35% מכלל מקרי המוות כתוצאה ממצבי נשימה קשורים לעישון. אם אתה מעשן ויש לך מחלת ריאות, הטיפול היעיל ביותר הוא הפסקת עישון. קרא עוד על איך אתה יכול להפסיק.

ריאות בריאות הן בצבע ורוד, בגודל נורמלי, ללא דלקת. בעוד שלמעשנים יש משקעים של זפת, הצטברות פלגם, דלקת, והם עשויים להיות גדולים מהרגיל.

מעשנים נמצאים בסיכון גבוה יותר לחלות בזיהומים בחזה, כולל שפעת, דלקת ריאות ו-COVID-19. אם אתה מעשן ומקבל זיהום, יש לך סיכוי גבוה יותר לסבול מתסמינים חמורים.

עישון לא משפיע רק על הריאות שלך. זה גם גורם ל:

 • התקפי לב
 • משיכות
 • סוגי סרטן אחרים
 • הזדקנות העור
 • תפקוד לקוי של זיקפה
 • אִי פּוּרִיוּת.

בממוצע, מעשנים חיים 10 שנים פחות מאשר לא מעשנים. עישון טבק הוא הגורם המוביל למקרי מוות הניתנים למניעה בבריטניה.

למה הפסקת עישון יכולה להיות קשה?

תעשיית הטבק עיצבה סיגריות כך שיהיו כמה שיותר ממכרים. הפרסום שלהם משווק גם אצל צעירים.

הניקוטין בטבק נכנס למוח שלך ויוצר צורך להמשיך לעשן. כאשר אתה מפסיק לעשן, הירידה ברמת הניקוטין במוח שלך יוצרת את הדחף לעשן. שליטה בדחפים אלו היא הדרך הטובה ביותר להיגמל.

עישון הוא לעתים קרובות חלק משגרת היומיום שלך והופך להרגל. שירות הפסקת העישון המקומי שלך יכול לתמוך בך בניהול הצד הזה של העישון, כמו גם לעזור עם תשוקה פיזית.

האם כל סוגי העישון רעים?

אין דרך בטוחה לעשן טבק. טבק מגיע בצורות שונות, שכולן מזיקות וממכרות:

 • סיגריות נמוכות בזפת, קלות או מנטול אינן בטוחות יותר מסיגריות אחרות. רבים מסוגי הסיגריות הללו אסורים בבריטניה, אך עדיין זמינים בחו”ל. אתה מקבל כמויות דומות של זפת וכימיקלים אחרים מהסיגריות האלה.
 • גלילים מסוכנים בדיוק כמו סיגריות מתוצרת המפעל. מסננים אינם הופכים את העישון לבטוח יותר והם סוג של זיהום פלסטיק
 • סיגרים או מקטרות אינם חלופה בטוחה לסיגריות. עשן סיגרים מכיל יותר כימיקלים מסיגריות אחרות.
 • עישון נרגילה מכיל לעתים קרובות טבק, אך הפחם השרוף הוא זה שמגביר את הנזק. העשן עובר במים אך עדיין מכיל את אותם כימיקלים מסוכנים והוא מזיק בדיוק כמו עשן סיגריות אחר.

עישון קנאביס

נשימה של כל סוג של עשן היא מזיקה. זה כולל קנאביס, הידוע גם בשם מריחואנה, גראס, עציץ, סמים או דשא. עישון קנאביס קשור לחלות ב-COPD ויכול להחמיר את תסמיני האסטמה.

אתה יכול להתמכר לקנאביס, ובדיוק כמו לטבק, בעשן הקנאביס יש כימיקלים הגורמים לסרטן. אם אתה מערבב קנאביס עם טבק ומעשן אותו, אתה בסיכון להתמכר גם לניקוטין.

קנאביס קשור גם לסיכון מוגבר לחלות בסכיזופרניה.

שישה

שישה, הנקראת גם נרגילה, נרגילה, צינור מים או בועת האבל, היא סוג של טבק לעישון. זה ממכר ומזיק לבריאות שלך. עישון נרגילה יכול לפחות להכפיל את הסיכון שלך לחלות בסרטן ריאות ויכול גם להגביר את הסיכון לסוגי סרטן אחרים, כגון סרטן הפה או הקיבה.

עישון נרגילה מהווה סיכון לאנשים עם אסתמה ועלול להגביר את הסיכוי להתקפי אסטמה.

טבק ללא עשן

טבק ללא עשן הוא טבק שלא נשרף. לעתים קרובות הוא נלעס, מוצץ או נושם פנימה. ישנם סוגים שונים של טבק ללא עשן. המוצרים ידועים לרוב בשמותיהם בדרום אסיה, כגון betel quid, paan או gutkha.

טבק ללא עישון ממכר ומזיק לבריאות שלך. זה קשור לסרטן הפה, מחלות לב וכלי דם ובעיות בהריון. בנוסף לטבק, הוא יכול לכלול גם מרכיבים מזיקים אחרים כמו ליים מושחל, אגוז בטל או אגוז ארקה, הידועים כגורמים לסרטן.

דוגמאות לטבק ללא עשן הן:

 • טבק עם או בלי חומרי טעם וריח, כגון טבק מישרי הודו וקימאם, הידוע גם בשם קימאם
 • טבק עם משחת ליים או ליים צלויה ואגוזי ארקה, כגון פאן, גוטקה, זרדה, מאווה, מניפורי ובטל קוויד עם טבק
 • טבק בתוספת מרכיבים נוספים, כגון קאהיני, גול ונאסוואר, הנקראים גם ניסוואר או נאס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *